Gå til indhold »

Årets resultater - 2021

Vi har en del Juniorer der i løbet af året er ude til forskellige turneringer, vi vil forsøge at opdatere resultater her på siden, men vi har brug for hjælp har du som forælder været af sted med en gruppe eller enkelte juniorer, og de kommer hjem med et godt resultat, så lad os det vide, så vi kan opdatere her.

Mange resultater deles også på facebook

Top-10 placeringer nævnes, alle andre placeringer kan findes via turneringslinket

Junior Klubmestre 2021: Christopher Post og Alma Krøl Andersen

Senior Klubmester 2021: Daniel Jacobsen og Alma Krøl Andersen

Årgangsmesterskaberne
Drenge 14 år: Chrispoher 2. plads, Alexander 3.plads, Max 4. plads, Julian 6.plads
Piger 12 år: Alma 1. plads, Natalie 4. plads, Emma 6. plads
Piger U12 år: Caroline 2. plads
Drenge U12 år: Carl 1. plads


Elite Tour Drenge
Afdeling 1: Julian 3. plads
Afdeling 2: Ingen top-10
Afdeling 3: Ingen top-10
Finale: Ingen deltagere fra Søllerød


Elite Tour Piger & Girls-Only
Afdeling 1: Natalie 2. plads, Alma 8. plads
Afdeling 2: Natalie 2. plads, Alma 4. plads, Emma 6. plads, Astrid 9. plads
Afdeling 3: Natalie og Sofie 3. plads, Victoria 5. plads, Emma og Astrid 10. plads
Afdeling 4: Astrid 5.plads, Caroline 6. plads, Natalie 7. plads
Finale Elite Tour: Ingen deltagere fra Søllerød
Girls-Only 2021 ranglisten: Natalie 1.plads


D-Tour
Afdeling 1 A-rækken: Valdemar 1. plads, Astrid 3. plads, Vicoria 4. plads, Felix 5. plads Mia 7. plads
Afdeling 1 Mester-rækken: Natalie 1. plads, Alma 3. plads, Andreas 8. plads, Carl 10. plads
Afdeling 2 A-rækken: Victoria 7. plads
Afdeling 2 Mester-rækken: Natalie 1. plads, Carl 2. plads, Adrian 7. plads, Emma 8. plads
Afdeling 3 A-rækken: Victoria 1. plads
Afdeling 3 Mester-rækken: Natalie 1. plads, Carl 3. plads, Adrian 4. plads, Emma 7. plads
Afdeling 4 A-rækken: Victoria delt 1. plads, Astrid delt 3. plads, Felix delt 8. plads
Afdeling 4 Mester-rækken: Adrian 1. plads, Natalie og Carl delt 4. plads, Emma delt 8. plads, Alma delt 10. plads (U-13M resultater findes i A-række linket)
Afdeling 5 A-rækken: Babette 2. plads, Astrid 3. plads, Mia 5. plads, Caroline 6. plads, Tobias 7. plads
Afdeling 5 Mester-rækken: Emma 4. plads, Natalie 5. plads
Afdeling 6 A-rækken: Ingen top-10
Afdeling 6 Mester-rækken: Emma 4. plads, Amla og Carl 5. plads, Sofie 6. plads, Mia og Wilfred 8. plads

D-Tour gennemgående order-of-merit (Distrikt 4)
U13 A-rækken: Victoria 2. plads, Astrid 4. plads
U13 Mester-rækken: Natalie 1. plads, Alma 4. plads, Carl 5. plads, Emma 8. plads
U16 A-rækken: Ingen top-10
U16 Mester-rækken: Adrian 2. plads
U25: Ingen top-10


Makker-Cup
Kvalifikationsrunde 1 U-16 / U-25: ingen vindere før runde 2
Kvalifikationsrunde 2 U-16 / U-25:
~ Alma/Natalie, Caroline/Emma, Adrian/Villads, Ditlev/Valdemar videre til finalespillet i A-rækken
~ Sofie/Molly, Carl/Sebastian videre til finalespillet i B-rækken
Finale Dag 1 U-16: Caroline/Emma, Adrian/Villads, Ditlev/Valdemar videre til A-finale og Carl/Sebastian videre til B-finale.
Finale Dag 2 U-16: Adrian/Villads 1. plads, Ditlev/Valdemar 2. plads , Caroline/Emma og Carl/Sebastian 4. plads
Søndagens runners-up match resultater

Holdturneringen - Landsfinale
U16-M Alma, Emma, Mia og Natalie 1.plads
U25 Dan, Jonas, Rasmus og Wilfred 1. plads

*DGU Shortgame Landsfinale*
D1 Max 3. plads i 6 hullers turnering
P2 Natalie 1. plads i shortgane og 6 hullers turnering
D2 Adrian 2. plads i 6 hulers turnering

Åbningstider

Klubhuset

Kl. 05 - 22

Sekretariatet

Mandag - fredag: Kl. 09.00 - 15.00

golf@sollerodgolf.dk

Telefontid mandag, tirsdag, torsdag 10.00-15.00, onsdag 10.00-12.00 og fredag 10.00-14.00

☎ +45 45 80 17 84

Restauranten

April kl. 10 - 22
Maj - August 10 - 23
September 10 - 22

Se mere på https://www.restaurantsgk.dk/

☎ +45 45 80 17 84

restsgk@gmail.com

ProShoppen

April til september
Mandag - torsdag: 09.00 - 18.00
Fredag: 09.00 - 16.00
Lørdag, Søndag & Helligdage: 09.00 - 15.00

☎ +45 45 80 17 84

proshoppen@cpg.dk

Søllerød Golfklub logoSøllerød GolfklubBrillerne 9, Gl. HolteDK-2840 Holte